Jesteś już zmęczony nudnymi aranżacjami w ogrodzie? To podobnie tak jak my! Oryginalne podejście do zagospodarowania przydomowej przestrzeni to podstawa – w okresie wiosenno-letnim wiele czasu można spędzać na świeżym powietrzu. Dobrze więc, by ogród stał się dla nas dodatkowym pomieszczeniem – wyróżniającym się pod względem estetyki i funkcjonalnością nie ustępującym domowemu salonowi. Punktem wyjścia jest ciekawie zaprojektowana altanka drewniana – z pozoru prosta i niewyszukana rzecz, która przy odrobinie fantazji może odmienić ogród w prawdziwe dzieło sztuki. Oto trzy pomysły na wystrój ogrodu z wykorzystaniem drewnianej altany.

Altana ogrodowa w stylu cesarskim – klasycznie, antycznie i majestatycznie

Ogrody cesarskie z czasów przed nasza erą to dzisiaj jedynie odtwórcze wizje archeologów i badaczy historii. Jednak z ich nieświadomą pomocą do architektury krajobrazu wkradł się ciekawy nurt, zwany starorzymskim. Altana drewniana jest tutaj czymś z rodzaju pergoli i pawilonu, stanowi przestronną, otwartą na ogród, luksusową strefę wypoczynku. Podstawą są tutaj bielone elementy zdobnicze, takie jak filary w stylu rzymskich kolumnad. Dach drewnianej altanki tego typu powinien być płaski, częściowo transparentny, by przez jego szczeliny do wnętrza wpadały leniwie promienie światła. Wypoczynek ogrodowy? Oczywiście rattanowe kanapy i narożniki, duże, koniecznie obłożone dużą ilością białych tkanin i poduszek. Dobrze, by podłogę altanki ogrodowej w stylu cesarskim stanowiły duże, jasne kafelki ceramiczne. Kropka nad „i” to duże donice w klasycznym stylu, w których posadzone powinny być palmy, draceny, a także roślinność pnąca na bocznych ścianach altanki. Gwarantujemy – każdy poczuje się tutaj jak prawdziwy cesarz!

Kolorowa altana ogrodowa w stylu hippy – poczuj wolność i niezależność!

Uroczy chaos – tak w można podsumować aranżacje altany drewnianej, która nawiązuje stylem do lat 70-tych ubiegłego wieku w USA. To właśnie wtedy lata świetności przeżywał ruch hippisowski, któremu przyświecały takie hasła jak wolność, niezależność, pokój i wszechobecna radość. Te pozytywne prądy warto zaszczepić w swojej altance ogrodowej. Typowy domek z barierkami i wielospadowym dachem można przemienić we wnętrze przyczepy campingowej. Wewnątrz muszą dominować kolory – meble z tworzywa sztucznego, stare kanapy, masa kolorowych poduszek, narzut itd. Na ażurowych ścianach altany ogrodowej powinny zawisnąć plakaty, donice i masa zupełnie zbędnych bibelotów z dawnych lat, których wiele jeszcze kurzy się w naszych garażach i piwnicach. Oczywiście nie należy zapominać o oświetleniu – kolorowych lampionach oraz mini diodach, które można upychać, gdzie tylko się da, np. do butelek po winie. Do tego zasłona z kolorowej tkaniny i gotowe – intymny, hippisowski kącik do wspólnego spędzania czasu w letnie wieczory!

Altana ogrodowa – gdzie kupić artykuły do wystroju?

Przede wszystkim odwiedzajmy markety budowlane typu Ikea czy Castorama. Oprócz tego warto od czasu do czasu pojawić się na niedzielnej giełdzie staroci, gdzie za bardzo niewielką kwotę można czasem kupić wspaniały dodatek do naszej altanki. Przeglądajcie również aukcje internetowe i tablice ogłoszeniowe – czasem zupełnie za darmo w nasze ręce może wpaść np. kanapa lub fotel, któremu w naszej ogrodowej altance zostanie darowane drugie życie. Pamiętajmy – ogranicza nas tylko nasza własna wyobraźnia!