Cena altany ogrodowej przede wszystkim zależy od jej wielkości oraz wykorzystanych materiałów. Także niecodzienne zdobienia, wymagająca konstrukcja czy montaż dodatkowo podrażają sprawę. Przestrzał cenowy altanek do ogrodu jest olbrzymi. Tanie pawilony drewniane kupimy już za nieco ponad 1 tysiąc złotych. Są to jednak bardzo proste altanki, ciężko mówić tu o jakiejś wartości dodanej, pod względem estetyki, dla samego ogrodu.

Średnia, solidna półka cenowa altanek drewnianych zaczyna się od 2.5 tysiąca złotych i kończy na ponad 15 tysiącach złotych. W tej cenie kupimy już dosyć trwałą i nie kłującą po oczach altankę, która posłuży nam przez lata. Koszty samodzielnej budowy altany ogrodowej szacuje się na około 10-15% niższe od kupna gotowego rozwiązania – taki współczynnik oszczędności można przyjąć w przypadku klasycznych altan okrągłych lub altan czworokątnych z dwuspadowym dachem (bez podłogi z desek, ażurowych ścian, balustrad czy mebli drewnianych).

Planując zakup altany ogrodowej musimy uwzględnić jej przyszłe wyposażenie, które także kosztuje. Sprawa jest analogiczna do zakupu mieszkania w stanie deweloperskim – nie nadaje się do wygodnego użytkowania. Podobnie surowa altanka drewniana, którą należy wyposażyć w meble ogrodowe, lampki i ozdoby, takie jak poduszki, pledy, świece czy latarnie, przydadzą się także donice drewniane do obsadzeń itd. Można więc założyć, że za altankę o powierzchni do 35 m kw. (nie wymagającą pozwolenia na budowę), w pełni wyposażoną do rekreacji i wypoczynku należy zapłacić około 3-4 tysięcy złotych brutto (zakładając samodzielny montaż i impregnację).