Specjaliści od aranżacji ogrodowych jednym tchem wymienią co najmniej 3 funkcje pergoli drewnianych. W przestrzeni publicznej, proste pergole w formie kratki stanowią zwykle podparcie dla nasadzeń pnących i młodych drzew. Cena pergoli drewnianej jest niewielka, a przy minimalnej wiedzy i umiejętnościach manualnych, zawsze można spróbować wykonać taki artykuł ogrodowy samodzielnie, jeszcze niższym kosztem.

Z czasem idea pergoli ogrodowej została zaadaptowana do bardziej ambitnych aranżacji. Gustowne zadaszenia z belek, często z importowanego, ciemnego drewna, z powodzeniem zaczęły zastępować płócienne daszki, parasole ogrodowe, wiaty oraz drewniane altanki. Pergola ogrodowa daje częściowe zacienienie i w bardzo stylowy sposób wydziela część rekreacyjną i wypoczynkową – coraz częściej możemy spotkać się z nowoczesnymi formami architektonicznymi, wykorzystującymi drewniane pergole np. przy basenach hotelowych, na tarasach SPA itp. Najczęściej tego typu pergole widoczne były w architekturze śródziemnomorskiej.

Dzisiaj chętnie z walorów estetycznych drewnianych pergoli korzystają posiadacze ogrodów za domem. W zacisznym miejscu, bardzo stylowo i intymnie tworzy się w ten sposób miejsce do spędzania czasu z najbliższymi, zakątek do pracy i leniuchowania w ciepłe dni. Małe pergole ogrodowe doskonale natomiast sprawdzają się w otoczeniu altanek drewnianych i tarasów, gdzie znacznie zwiększają możliwości prowadzenia upraw np. bluszczu lub róży. Najciekawsze projekty z pergolą to te, które łączą kilka różnych materiałów budowlanych, między innymi kamień, metal, szkło i oczywiście drewno. Dzięki temu powstają oryginalne i gustowne realizacje, potrafiące zamienić przydomową przestrzeń w ekskluzywny park hotelowy.