Cena pergoli drewnianych to kwestia względna – jedni wydatek rzędu kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych uznają za duży, inni zaś za prawdziwą okazję. Dla nas to oczywiste, że liczyć się będzie przeznaczenie, materiał wykonania, wielkość, aranżacja pergoli itd. Biorąc pod uwagę tak wiele zmiennych ciężko jednoznacznie przyznać, czy cena pergoli ogrodowej, którą widzimy w katalogu producenta to dla nas duża inwestycja. Co jeśli uznamy, że nie chcemy kupować „gotowca” i poszukamy oszczędności w rękodziele? To może się udać! Przed wiosennymi zakupami do ogrodu warto przemyśleć oba warianty…
Pergola ogrodowa – bądź bohaterem w swoim ogrodzie!
Trzeba przyznać, że hołdujemy takim pomysłom jak samodzielna twórczość w ogrodzie. Wymaga to oczywiście czasu i umiejętności manualnych, ale stworzenie od podstaw własnej pergoli ogrodowej to przyjemność warta każdej minuty. Zacznijmy od wymiarów i rysunku technicznego, może być to odręczny szkic lub wykonany w oprogramowaniu CAD – kwestia jak bardzo zaawansowanym „producentem” jesteśmy. Kupno materiałów nie powinno stanowić problemów, ważniejsze zaś jest odpowiednie dobranie okucia w postaci kształtowników, kotew i połączeń – to one będą decydować o sile i stateczności drewnianej pergoli ogrodowej. Bez względu na to, czy budujemy zadaszenie tarasu, czy małą pergolę przy ścieżce, musi być ona posadowiona na tyle, by nie upadła przy byle powiewie wiatru – to ryzyko, szczególnie gdy po ogrodzie biegają dzieci.
Budując pergolę ogrodową samodzielnie trzeba pamiętać także o impregnacji. Bez tego drewno szybko straci swoje właściwości mechaniczne i estetyczne. Cena pergoli drewnianej robionej samodzielnie jest około 30% niższa od tej, którą kupujemy w sklepie. Jest to jednak cena „netto” – nazwijmy to roboczo w ten sposób. Pozostaje do naszej indywidualnej oceny ile kosztuje nasz wolny czas…
Nowa pergola ogrodowa do samodzielnego montażu – zakup bezpieczny i pewny!
Jeśli nie chcemy ryzykować, że w trakcie majsterkowania coś pójdzie nie tak, a zainwestowane w materiały pieniądze pójdą w błoto, można pomyśleć o alternatywie, czyli kupnie pergoli drewnianej od producenta. Są to impregnowane fabrycznie elementy do samodzielnego montażu na działce – posiadają komplet okucia oraz książeczkę montażową „krok po kroku”. Tego typu pergolę ogrodową można samodzielnie skręcić w jedno przedpołudnie, wystarczą proste narzędzia i para rąk do pomocy.
Minusy? Jesteśmy zdecydowanie ograniczeni tym, co oferuje producent, z reguły są to proste konstrukcje. Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, by je rozbudować i wprowadzić swoje udoskonalenia, ale to oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami. Pergola ogrodowa kupiona u producenta to opcja zdecydowanie bezpieczniejsza – wszystkie tego typu produkty na rynku wykonywane są zgodnie z obowiązującymi normami, co zapewnia nam – konsumentom – gwarancje bezpiecznego użytkowania. To kwestia istotna, drewniana pergola jest wykonana z odpowiedniego, gatunkowego materiału, posiada odpowiedniej grubości profil, solidne, nierdzewne łączenia i kotwy (jeśli mowa o dużych pergolach ogrodowych).