Tworzywa sztuczne dominują nasz świat. Nie da się wręcz nie zauważyć, jak plastikowe wyroby zawojowały technologię produkcji i wyparły naturalne materiały konstrukcyjne, takie jak drewno. I choć powoli nasza cywilizacja przeciera oczy, zdając sobie sprawę, że nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z rosnącymi lawinowo odpadami z tworzyw sztucznych, to wciąż na nasz rynek trafiają wyroby plastikowe, cieszące się wielkim zainteresowaniem konsumentów. Na rynku mebli ogrodowych ten trend nie jest już tak oczywisty – drewniane meble tarasowe, wypoczynek ogrodowy do altan, leżaki, stoły itp. wciąż są bestsellerami. Dlaczego tak jest?

Czy drewniane meble ogrodowe dominują nad plastikiem?

Wyprodukowanie krzesła ogrodowego z polipropylenu to koszt kilku złotych, sam materiał, forma, automatyzacja produkcji, brak impregnacji, łatwość i niski koszt magazynowania oraz transportu, wszystkie te tzw. koszta transferowe sprawiają, że proste meble tarasowe można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to zakup na jeden, góra dwa sezony. Dlaczego? Przede wszystkim plastik ma znacznie mniejszą wytrzymałość niż meble ogrodowe drewniane. Jest co prawda elastyczny, ale znacznie łatwiej poddaje się ciężarowi, jest podatny na uszkodzenia mechaniczne, a przez to, że jest lekki, nie stawia oporu silnym podmuchom wiatru, które w naszej szerokości geograficznej są całkiem częstym zjawiskiem.

OK, wiemy już, że meble ogrodowe z drewna są trwalsze od ich plastikowych odpowiedników. O ile trwalsze? Wszystko zależy od nas, czyli użytkowników. Jeśli czyścimy nasze artykuły ogrodowe chociaż raz na trzy lata, odnawiając powłokę impregnującą (z wykorzystaniem dobrych środków zabezpieczających), a także chowamy zestaw ogrodowy drewniany na czas zimy (np. do piwnicy lub do garażu), to ich żywotność może sięgać nawet kilku dekad. Zatem dużo większy koszt jednostkowy, rekompensuje duża trwałość i żywotność. Bez obaw – meble ogrodowe drewniane nie wychodzą z mody – to ponadczasowe i zawsze dobrze uzupełniające ogrodową aranżacje dodatki. A jakie drewno na meble ogrodowe wybrać? Wersja tańsza i szerzej dostępna to wypoczynek ogrodowy z rodzimych gatunków drewna: sosny i świerku. Dla amatorów nieco bardziej wyszukanych mebli tarasowych producenci oferują drewno importowane, np. teak lub drewno afrykańskie.

Czy meble ogrodowe z tworzywa dają więcej możliwości wystroju?

Nie bądźmy jednostronni. Oczywiście nasza sympatia w pewnym stopniu skłania się ku meblom ogrodowym drewnianym, gdyż ulegają biodegradacji, recyklingowi, są łatwe w naprawie i długowieczne. Nie da się jednak przejść obojętnie obok tego, jak wiele możliwości designerskich daje tworzywo sztuczne.

Pod względem produkcyjnym jest to materiał dający niemal nieograniczone możliwości jeśli chodzi o kształt i kolor mebli, dlatego wybór modeli mebli tarasowych jest tutaj zdecydowanie większy. Duża swoboda w formowaniu pozwala na tworzenie zestawów ogrodowych, które nawiązują do konkretnego stylu, jaki chcemy zaadaptować dla naszego ogrodu, może to być np. rzymska willa, śródziemnomorski apartament, minimalistyczny, skandynawski taras, czy kolorowa altana w stylu hippy. Przy wyborze swojego idealnego zestawu mebli ogrodowych design walczy z pragmatycznym podejściem – a co Ty wybierzesz?

Nasze produkty dostarczamy
na terenie Europy
własnym transportem
BDBurchex
Producent mebli ogrodowych