Człowiek to największy truciciel naszej planety – żaden gatunek w historii nie przyczynił się do degradacji przyrody w takim stopniu, jak właśnie my sami. Dlatego w dobie tworzyw sztucznych, wszechogarniającego smogu, hałd śmieci, toksycznej wody i wielu innych, tak ważne są świadome zakupy oraz postępowanie z myślą o dobru natury. Już w trakcie wiosennych zakupów do ogrodu można zrobić pierwszy, mały kroczek w kierunku lepszego jutra, wybierając drewniane artykuły ogrodowe. Jednym z nich są drewniane donice.

Postaw na bioróżnorodność w swoim ogrodzie

Jeszcze zanim bliżej przyjrzymy się doniczkom drewnianym, warto zaznaczyć, że sama idea uprawiania roślin w ogrodzie to z punktu widzenia ekologii bardzo wartościowa rzecz. Przede wszystkim im więcej różnych gatunków kwiatów, krzewów i drzew posiadamy w ogrodzie, tym większa jest tzw. bioróżnorodność. Musimy mieć świadomość, że to, co hodujemy w naszych drewnianych donicach to także pokarm oraz dom dla wielu gatunków istot żywych – choć na pierwszy rzut oka tego nie widać, decydując się na nasadzenia (np. w drewnianych doniczkach), sprawiamy, że natura wokół nas jest bardziej urozmaicona, a lokalny ekosystem bogaci się. Czy to tylko uprawy w donicach ogrodowych drewnianych dają dobry efekt? Warto pomyśleć również o małej retencji w postaci stawów, oczek wodnych itd.

Drewniana donica ogrodowa – produkt wdzięczny jak żaden inny!

Drewniane korytka, doniczki ogrodowe w postaci kolumn, kaskad, a także niecodzienne twory, przypominające futurystyczne rzeźby lub donice na kształt beczek na wino – wszystkie one to zdecydowanie wartość dodana dla każdego ogrodu. Materiał ten ulega biodegradacji, może być także poddany recyklingowi, naprawom, a także okresowym impregnacjom, które wydłużają jego żywotność, co jest nie bez znaczenia w dobie konsumpcjonizmu (kiedy ludzie nie myślą o naprawie, a o kupnie nowych produktów i generowaniu kolejnych odpadów, na które zwyczajnie nie ma już na naszej planecie wiele miejsca).

Drewniana donica ogrodowa jest produktem eko, ale nie sprawia to, że przez to staje się droższa czy mniej funkcjonalna. Materiał ten jest odporny na czynniki fizyczne, uszkodzenia mechaniczne, dobrze radzi sobie w różnych warunkach atmosferycznych, a jego masa sprawia, że ciężko przewrócić nasadzenia lub je ukraść. Jednak masa brutto donicy drewnianej wraz z nasadzeniem potrafi być także pewną przeszkodą – w obrębie tarasu, altany czy ogrodu ciężej jest taki obiekt przesuwać, np. przy zmianie pomysłu na aranżacje, lub wraz ze zmieniającym się nasłonecznieniem. Producenci doniczek drewnianych mają jednak bardzo proste i tanie rozwiązanie – donice ogrodowe na kółkach. Dzięki zgrabnie ukrytym na dnie doniczki kołach na obrotowym łożysku, możliwe jest przesuwanie nasadzeń wszędzie tam, gdzie tylko zechcemy.

Drewno, to materiał, który zwykle dominuje w przestrzeni wokół domu. Dlatego drewniana doniczka doskonale uzupełnia ogrodowe aranżacje, w których znajdują się takie artykuły, jak drewniane meble ogrodowe, drewniana altanka, płot osłonowy z paneli drewnianych, a także drewutnia, wiata, bruk i wiele innych. Przy wiosennych zakupach do ogrodu zwróć uwagę na ekologiczne donice drewniane – trwałe, urocze i nieszkodliwe dla środowiska pojemniki na ogrodowe nasadzenia.